Pŕhľava dvojdomá
Pŕhľava dvojdomá ľudovo žihľava je naša najlepšia bylinka na čistenie a tvorbu krvi.
Aksamietnice sú jednoročné rastlinky, ktoré poznáme aj pod ľudovými pomenovaniami ako Smraďoška či Afrikana. Ide o obľúbené rastliny vyskytujúce sa v mnohých našich záhradkách. Ak chcete, aby tieto oranžové kvietky zdobili aj váš záhon, prezradíme vám všetko podstatné o tom, ako pestovať aksamietnice, a pridáme aj niekoľko zaujímavostí.
Odkiaľ sa Aksamietnice zobrali a aké sú druhy
Tieto rastlinky majú svoj pôvod v oblasti Mexika, Južnej Ameriky a juhozápadu USA, preto je ich ľudové pomenovania Afrikana zavádzajúce. V slovenských záhradkách sa najčastejšie objavujú tri druhy aksamietnice, a to aksamietnica vzpriamená, aksamietnica rozložitá a aksamietnica drobnokvetá. Existuje však až 52 druhov tejto rastliny a kultivarov je obrovské množstvo. Líšiť sa môžu nielen farbou kvetov, ale aj ich tvarom, pretože niektoré druhy majú jednoduché kvietky, no a iné majú kvety plné.
Nároky na umiestnenie a pôdu
Ak neviete, ako pestovať aksamietnice, nemusíte sa báť, že by ste to nezvládli. Tieto rastliny sú nenáročné a majú rady priame slnko. Nič však nepokazíte ani polotieňom. Nie sú náročné ani na pôdu, pretože im vyhovuje bežná záhradná zemina. Najlepšie sa im bude dariť v priepustnej pôde bohatej na živiny. Neodporúčame, aby ste aksamietnice sadili do ťažkej ílovitej pôdy, ktorá by mohla v dôsledku premočenia spôsobiť odhnívanie korienkov.
Pre bohatšie kvitnutie môžete aksamietnice prihnojovať, pričom viac odporúčame hnojiť rastlinky umiestnené v kvetináčoch. Tieto rastlinky vás kvitnutím potešia od júna do prvých mrazov. Nejde o mrazuvzdorné rastliny, a tak v prípade, že by ste chceli, aby vám kvitli dlhšie, môžete črepníky s nimi predniesť dnu.
Ako často ich polievať?
Pri otázke, ako pestovať aksamietnice, vám určite napadne, či tieto rastlinky potrebujú veľa vody. Celkovo tieto kvietky veľa vody nepotrebujú a v prípade, že by im chýbala, si to na nich určite všimnete. Začnú vädnúť, no po poliatí sa rýchlo spamätajú.
Aksamietnice môžete pestovať nielen v záhonoch, ale aj v kvetináčoch. V prípade, že sa rozhodnete pre druhú možnosť, v čase veľkých horúčav ich často polievajte. Aksamietnice vysadené v záhonoch stačí počas horúcich dni polievať zriedkavejšie.
Ako ich vysádzať?
V návode ako pestovať aksamietnice nesmú chýbať informácie o tom, ako a kedy je vhodné ich vysádzať. Tieto kvety sa rozmnožujú semenami a aj vy si môžete vypestovať zo semienok mladé sadenice. Samozrejme, sadenice tiež dostanete kúpiť. Vysievať môžete aj priamo na záhon, pričom je potrebné počkať do mája, kedy už nehrozia prízemné mrazy. Ak dávate prednosť vypestovaniu priesad, zasejte aksamietnice do kvetináča umiestneného na parapet ideálne v marci.
Zaujímavosti o aksamietnici
Veríme, že už budete vedieť, ako pestovať aksamietnice. Ak sa ešte stále rozhodujete, či táto rastlina spestrí váš záhon, prečítajte si ešte zopár zaujímavostí o nej, ktoré vás možno presvedčia.
- Sú považované za lekárov pôdy, pretože ochraňujú aj okolité rastliny pred škodcami. Môže za to ich typický zápach, ktorý odpudzuje viacerých škodcov.
- Zápach aksamietnice môže u citlivých ľudí vyvolať dráždenie slizníc, no v parfumérii sa esencia z tejto rastliny využíva ako tradičná zložka niektorých parfémov
- Žlté farbivo, ktoré obsahuje, sa využíva v potravinárskom priemysle
- Čaj z kvetov aksamietnice sa používa na prekonanie stavov po opici a pri bolestiach hlavy. Vhodný je aj na upokojnie žalúdka. Pozor dajte však na množstvo, ak to s čajom z tejto rastliny preženiete, môže to vyvolať zvracanie.
- Pozitívom tejto rastliny je aj to, že obhacuje pôdu o biomasu, ktorá po jej pestovaní zostane a vytvára humus.